ZĽAVY NA SEDAČKY DO – 50%  • JESENNÉ ZĽAVY NA NAŠICH PREDAJNIACH –  PLATNÉ DO 30.NOVEMBRA 2023  • DODANIE DO 3 TÝŽDŇOV 

[ROZHOVOR] Ako zariadiť obývačku, aby ste sa v nej cítili dobre

4. 7. 2016

[ROZHOVOR] Ako zariadiť obývačku, aby ste sa v nej cítili dobre

Poďme sa pozrieť na niekoľko postrehov a ukážok prác architekta Michala Ondrejča, ktorý nám priblížil princípy toho, ako zariadiť obývačku tak, aby sme sa v nej cítili príjemne, objasnil, ktoré „všeobecné pravidlá“ vôbec nie sú pravidlami a načrtol vlastné zásady pri navrhovaní priestoru, v ktorom zvykneme tráviť prevažnú časť nášho voľného času.

Televízor ako stred vesmíru obývačky

Predtým, než sa s dizajnérom pustíte do samotného návrhu, zamyslite sa. Kto ste? Ako trávite čas v obývačke? Na čo má tento priestor slúžiť?

Mnoho ľudí dáva do akejsi centrálnej časti obývačky TV, čo ale nemusí byť úplne správne, pokiaľ pozeranie TV nie je priorita. Je to len akési klišé, že TV musí byť centrálna časť obývačky. Nie, nemusí,“ hovorí Michal Ondrejčo, architekt, ktorý sa riadi heslom, že všetko krásne musí byť praktické a naopak, všetko praktické môže byť aj krásne.

Pokiaľ každý večer netrávite na gauči pred televíziou, urobte to inak. Michal hovorí, že pracoval napr. na návrhu pre mladú rodinu, ktorá trávila voľný čas hraním sa s deťmi na zemi, preto sa v tomto prípade stal ústredným prvkom obývačky krb.

2 v 1 alebo obývačka prepojená s jedálňou

Prečo držať „obývačkové“ aktivity iba v rámci obývačky? Interiérové riešenia spájajúce kuchyňu s obývacou izbou ocenia tí z vás, ktorí majú radi otvorený priestor bytu a svoje voľnočasové aktivity radi presunú zo sedačky do kuchyne či jedálne.

„Ja sám minimalizujem obývaciu časť, pretože tá je spojená s kuchynskou a návštevy u mňa často zasadajú za kuchynský - jedálenský stôl. Obývacia časť je preto mierne v úzadí a jej funkciu preberá jedálenská.“  

kuchyna%20jedalen 

So sedačkou ku stene

Ďalšie interiérové klišé, ktoré ľudia robia akosi automaticky. V prípade menších priestorov pre obývaciu izbu je to, samozrejme, pochopiteľné, pokiaľ však disponujete veľkou obývačkou, nebojte sa sedačku presunúť od steny do priestoru.

„Obývačka sa príjemne zaplní, zútulní a treba povedať, že chytí aj istý, ja tomu hovorím, pánsky elegantný štýl.“ J

Na steny tak môžete zavesiť obrazy na celú výšku a máte viac priestoru pre umiestnenie komôd, skriniek či iného nábytku.

Parkety verzus koberce

Keď sa rozprávame na tému, ako zariadiť obývačku, aby sme sa v nej cítili príjemne, nemôžeme nespomenúť koberce.

Architekt Michal, ktorý má rad hravosť, kontrastný prvok v interiéri a skrytú eleganciu, nezvykne navrhovať veľkometrážne koberce, pretože vidí krásu v parketách.

„Pre zmäkčenie prostredia, ale aj pre isté pohodlie je fajn, ak sa aspoň v okolí sedenia objaví koberec. Je predsa len príjemné, keď sa človek zobudí z driemania pri TV a stúpi bosou nohou na teplý koberec a nie chladné parkety.“

 koberec%20parkety

Textílie, vankúše, závesy...

To sú prvky interiéru, ktoré všeobecne zútulňujú priestor, dodávajú akúsi mäkkosť strohejším dizajnom nábytku. Modernú sedaciu súpravu hranatých tvarov a „chladnejšie“ pôsobiace kreslo na kovových nožičkách vyvážite napr. pletenými farebnými vankúšmi alebo chlpatým mäkkým kobercom.

„Použitím závesov a záclon na celú výšku miestnosti, kde je koľajnica na strope, tesne pod ním alebo integrovaná v podhľade, opticky zjednocujete priestor, dávate mu výšku a istú eleganciu.“

zavesy 

Jeden atypický prvok stačí

Pohľadový betón, drevený či kamenný obklad, tapeta. Nebojte sa využiť stenu s veľkou plochou alebo krb a vdýchnite obývačke šmrnc atypickým riešením, ktoré aplikujete na túto väčšiu jednotvárnu plochu. Menej je niekedy viac, čo nám potvrdil aj Michal, ktorý prezradil, že výrazné prvky využíva vždy len na jeden prvok, aby v priestore nenastal vizuálny neporiadok. 

tapeta 


NEWSLETTER    

Prihláste sa do nášho newslettru a získajte najnovšie informácie o akciách a novinkách firmy SEDAČKY BETA.    


PRIHLÁSTE SA TU


Newsletter sedackybeta
Späť