ZĽAVY NA SEDAČKY DO – 50%  • JESENNÉ ZĽAVY NA NAŠICH PREDAJNIACH –  PLATNÉ DO 30.NOVEMBRA 2023  • DODANIE DO 3 TÝŽDŇOV 

5 tipov ako postupovať pri výbere sedačky

15. 5. 2020

5 tipov ako postupovať pri výbere sedačky

Ak už ste urobili to dôležité rozhodnutie, kúpiť si novú sedačku, tento článok je pre vás ten pravý. Poradíme vám, na čo treba myslieť pred samotnou kúpou a na čo rozhodne nesmiete zabudnúť.

1.    Ujasniť si účel

Kúpa sedačky znie jednoducho: prídem do obchodu, vyberiem čo sa mi páči, zistím cenu a rozhodnem sa, či ju kúpim alebo sa poobzerám inde. Také ľahké to však nie je. V prvom rade si treba ujasniť, na aký účel má sedačka slúžiť.

Pre pohodlné leňošenie celej rodiny bude ležérny štýl ten pravý, no pri sedačke slúžiacej skôr pre posedenie s priateľmi sa pri výbere zamerajte na pohodlné sedenie. Pre rodinu alebo priateľov, ktorí zostávajú aj cez noc, pre vás bude prioritou rozťahovanie, teda aby sedačka poslúžila ako príležitostné lôžko.

Osobitnú kategóriu potom tvoria sedacie súpravy vhodné na každodenné spanie, ktoré po rozložení plnohodnotne nahrádzajú posteľ. Tie ocenia hlavne majitelia menších bytov, nakoľko veľmi prakticky šetria priestor.

2.    Zvoliť vhodné umiestnenie

Ďalej si treba dobre zvážiť, kam sedačku v rámci obývačky, hosťovskej alebo kancelárie umiestniť. Pri výmene starej, neznamená, že nová musí ísť na rovnaké miesto. Ak ste sa rozhodli obmeniť aj ostatný nábytok a dovoľujú vám to priestorové možnosti, skúste pouvažovať nad tým, či vám pôvodné rozloženie vyhovuje. Niekedy aj malá zmena stačí na to, aby ste sa cítili príjemnejšie.

V zásade platí, že pri sedení by ste mali mať výhľad na vstup do miestnosti. V obývačke je ideálne, ak je sedacia súprava umiestnená oproti televízoru (ak je pre vás prioritou), resp. dlhšia strana rohovej sedačky.

3.    Vybrať správnu veľkosť

Nesnažte sa do malej miestnosti za každú cenu vtesnať obrovskú sedačku, prinieslo by vám to viac škody ako úžitku. Keď túžite po sedačke v tvare U, musíte rátať s tým, že zaberie značnú časť priestoru, preto sa hodí najmä do veľkých miestností a otvorených konceptov.

Ak sa nechcete vzdať svojich nárokov na priestranné sedenie, ale vaša obývačka nie je práve z tých najväčších, bude pre vás vhodnejšia rohová sedačka, v tvare L. Môžete si ju dať vyrobiť v predĺženom rozmere, navyše, stačí k nej prisunúť veľký taburet a vznikne vám želané „účko“. Do izby s malou rozlohou sa poohliadnite po menšom nerohovom gauči alebo pohovke. Dajú sa doplniť relaxačným kreslom alebo taburetom.

Pred návštevou predajne si nezabudnite zmerať priestor vyhradený pre sedačku. Ak vám nesadnú rozmery vystavených kusov, nechajte si vami zvolený typ súpravy vyrobiť na váš rozmer. Pri rohových sedačkách nezabudnite na správne otočenie.

Veľmi dôležité, na čo väčšina kupujúcich zabúda, je zmerať svetlú šírku všetkých dverí, resp. vstupných priestorov, cez ktoré sa sedačka bude prenášať. Štandardom je 80 cm, na menší rozmer upozornite predajcu vopred. Môže to ovplyvniť rozsah ponuky.

4.    Vybrať dobrý poťah

Ako sa vraví „šaty robia človeka“, tak platí, že sedačku robí poťah. Dôležitý je nielen výber farby, ktorý môže ovplyvniť vašu náladu a mal by ladiť so zvyškom interiéru, ale aj materiál samotného poťahu. V dnešnej dobe sú čoraz viac vyhľadávané látky s jednoduchou údržbou. Odolávajú nielen tekutinám, ale aj škvrnám od červeného vína, kávy, čokolády, dokonca ani mastnoty im nerobia problém. Oceňujú ich najmä rodičia malých detí.

Niektoré z týchto materiálov sú vyrobené špeciálne pre majiteľov domácich miláčikov, nakoľko majú zvýšenú ochranu pred poškriabaním a nezachytávajú sa na ne chlpy vo vláknach, teda z povrchu látky ich ľahko odstránite.

Vyznať sa v dnes dostupnom množstve poťahových materiálov je naozaj ťažké, preto si nechajte poradiť od odborníka v predajni.

5.    Zvoliť ideálne nohy

U správneho predajcu alebo priamo výrobcu dostanete možnosť zvoliť si tvar alebo farbu nôh na sedačke. Nejde len o dizajnový prvok, výberom nôh môžete ovplyvniť aj výšku sedenia a celkovú výšku sedačky. Tá môže byť dôležitá, ak bude sedačka umiestnená pod oknom alebo napr. v podkroví.

Ak sa u vás o upratovanie podlahy stará robotický vysávač, budete potrebovať sedačku s výškou nôh 10 cm a viac. Rovnako to platí aj pre podlahové kúrenie.

Kedy naopak zvoliť nízke nohy? V prvom rade, ak vám nižšia výška sedu vyhovuje pri sedení alebo chcete, aby boli nohy čo najmenej nápadné. Tiež v prípade, keď nechcete spod gauča vyháňať vášho štvornohého člena rodiny :)

Myslite na to, že vaša predstava je jedna vec a realita druhá. Nie vždy je možné vyplniť všetky vaše požiadavky do bodky, niekedy treba pristúpiť aj na kompromisy.  

VYBERTE SI SEDAČKU NA MIERU Vyber Sedacky Beta     


  Späť