ZĽAVY NA SEDAČKY DO – 50%  • JESENNÉ ZĽAVY NA NAŠICH PREDAJNIACH –  PLATNÉ DO 30.NOVEMBRA 2023  • DODANIE DO 3 TÝŽDŇOV 

Ako často je potrebné meniť vankúš na spanie?

9. 10. 2016

Ako často je potrebné meniť vankúš na spanie?

Schválne, skúste si spomenúť, kedy ste naposledy menili svoj vankúš na spanie. Podľa viacerých prieskumov ľudia zvyknú meniť vankúš len raz za pár rokov, ak vôbec. Všetci vieme, že pravidelné pranie a výmena obliečok a posteľnej bielizne je nevyhnutnosť. Výmenu ale potrebuje aj samotný paplón a vankúš.

vankus_vankus 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Stav vášho vankúša z veľkej miery ovplyvňuje kvalitu vášho spánku, zdroj: home.bt.com

 

Nočná mora vo vankúši

Jeden z najsilnejších argumentov v prospech pravidelnej výmeny vankúša na spanie je hygiena. Hoci väčšina nečistôt skončí na obliečkach, postupom času sa aj vo vankúši nazbiera celkom slušné množstvo neželaných prvkov. Málokto spí v noci pokojne a bez pohnutia. Obraciame sa na vankúši, potíme sa. Dlho používaný vankúš obsahuje prachové roztoče, odumretú pokožku alebo maz z vlasovej epidermy. Nie je to veľmi príjemná predstava, však? 

vankus%20astma_2 

Nečistoty a roztoče vo vankúši môžu spôsobiť astmatické ochorenia, zdroj: netdoctor.co.uk

 

Čistota, pol života

Určite poznáte toto staré známe príslovie. Čo sa týka vankúšov, pasuje dokonale. Čistota, pol života, alebo pol zdravia totiž pri vankúšoch platí dvojnásobne. Výmena vankúša nie je len otázkou hygieny. Väčším strašiakom sú prachové roztoče a iné nečistoty v starom vankúši, ktoré môžu byť spúšťačom zdravotných problémov. Napríklad akné a iné kožné problémy na tvári môžu mať pôvod práve vo vankúši, ktorý je už pár rokov vhodným adeptom na vyhodenie. Okrem dermatologických problémov môžu nečistoty a roztoče vo vankúši zapríčiniť aj spustenie alergií alebo astmy. A to už výmena vankúša veru stojí za zváženie.

 

Aby vás vankúš nebolel

Nejde len o zdravotné problémy zapríčinené zlým hygienickým stavom starého vankúša. Je jasné, že rokmi používania sa jeho výplň opotrebuje. Stratí pružnosť a schopnosť poskytovať oporu krku a hlave pri ležaní. Hovorí sa, že na vyskúšanie, či vankúš ešte plní svoju funkciu, existuje jednoduchý test, Ak ho vezmete a zložíte na polovicu, mal by sa sám vystrieť do pôvodnej, vyrovnanej polohy. Ak nie, je načase kúpiť nový. Vankúš by mal poskytovať dostatočnú oporu krku, aby držal hlavu v jednej línii s chrbticou. Ak sa ráno zobúdzate s bolesťami krčnej chrbtice, krku alebo hlavy, je namieste zvážiť, či za to nemôže vankúš, ktorý už dávno neplní svoju funkciu. 

 

vankus_bolest%20krku 

Zlý alebo starý vankúš môže byť príčinou bolestí krku alebo hlavy, zdroj: bestpillowfinder.com 

 

Ako často?

Podľa viacerých odborníkov na zdravie a hygienu je vhodné meniť vankúš každého pol roka. Samozrejme, to závisí aj od materiálov. Moderné vankúše z pamäťovej peny a antibakteriálnym zložením držia tvar a čistotu dlhšie. Záleží aj na tom, ako často sa používa, ako často sa menia posteľné obliečky a ako dobre sa na ňom cítite.

Výber vankúša je individuálna voľba, je vhodné porozmýšľať, aký typ nám vyhovuje najviac. Netreba sa báť vankúš pred kúpou aj vyskúšať, napokon, budete s ním tráviť nemalý čas. 
 

NEWSLETTER        

Prihláste sa do nášho newslettru a získajte najnovšie informácie o akciách a novinkách firmy SEDAČKY BETA.        


PRIHLÁSTE SA TU


Newsletter sedackybeta

 Späť