ZĽAVY NA SEDAČKY DO – 50%  • JESENNÉ ZĽAVY NA NAŠICH PREDAJNIACH –  PLATNÉ DO 30.NOVEMBRA 2023  • DODANIE DO 3 TÝŽDŇOV 

Ako spoznať odolnú látku

12. 6. 2019

Ako spoznať odolnú látku

Možno sa vám stalo, že ste mali doma gauč alebo kreslo a po čase sa vám začal poťah na často používaných miestach žmolkovať alebo sa dokonca predral. Je to nemilé, obzvlášť, ak bol tento kus nábytku vaším obľúbeným miestom a dovtedy vám dobre slúžil.

Keď už ste sa rozhodli pre jeho výmenu a prišli do predajne so sedačkami, nevedeli ste aký poťah zvoliť, aby sa situácia po čase nezopakovala. Jedna vec je dizajn, ale čo trvácnosť?

ako_spoznat_odolnu_latku

Nezúfajte, túto problematiku rieši test Martindale. Výrobcovia látok nechávajú svoje výrobky testovať na prístroji, ktorý odhalí odolnosť látky voči oderom. Test podľa medzinárodnej normy prebieha tak, že sa o testovanú látku trie plstený kotúč pripomínajúci jemný brúsny papier, až dokým sa nepretrhnú prvé dve vlákna. Následne sa stroj zastaví a poznačí sa počet cyklov, teda oderov v tisícoch. Ide o hodnotu Martindale, ktorú nájdete v technických parametroch u každej látky. Býva označovaná aj ako oderuodolnosť. Norma neurčuje akú hodnotu by mala látka dosahovať, no vo všeobecnosti platí, že čím viac oderov má, tým dlhšie látka vydrží.

Na bežné použitie v domácnosti vám postačuje okolo 30.000 oderov. Látky s vyššou hodnotou sú označované ako nadštandardné, hodia sa aj do verejných priestorov, ako sú hotely, reštaurácie a pod.

Okrem oderuodolnosti prístroj Martindale meria aj odolnosť voči žmolkovaniu. Pri testovaní sa postupuje obdobne, len bez zaťaženia kotúča závažím. Výsledná hodnota merania sa označuje na stupnici od 1 do 5, kde platí, že 5 je najvyššia hodnota, teda látka je veľmi odolná voči žmolkovaniu.

Priebeh testu si môžete pozrieť na nasledovnom videu: https://www.youtube.com/watch?v=uLRiBB-Lnf8

Nechajte si poradiť od odborníkov. V našich predajniach vám pri výbere sedačky a vhodného poťahu rád pomôže náš vyškolený personál.

 

VYBERTE SI VAŠU NOVÚ SEDAČKU Vyber Sedacky Beta   


Späť