ZĽAVY NA SEDAČKY DO – 50%  • JESENNÉ ZĽAVY NA NAŠICH PREDAJNIACH –  PLATNÉ DO 30.NOVEMBRA 2023  • DODANIE DO 3 TÝŽDŇOV 

Ako zariadiť jednoizbový byt? 5 pravidiel "dýchajúceho" priestoru

21. 5. 2017

Ako zariadiť jednoizbový byt? 5 pravidiel

Študenti, bezdetné páry alebo mladé rodiny často žijú v jednoizbových bytoch alebo garsónkach. Pre človeka vyrastajúceho vo veľkom rodinnom dome môže byť predstava takéhoto bývania zvláštna, nie je na tom ale nič výnimočné. Priestor v garsónke vôbec nemusí pôsobiť stiesnene. Ako zariadiť garsónku tak, aby ste z nej vyčarovali priestranné, vzdušné a „dýchajúce“ miesto?

 

Zväčšite svoj priestor opticky!

Hoci svojej garsónke alebo jednoizbovému bytu len ťažko pridáte metre navyše, aj tie, ktoré máte, sa dajú zväčšiť – aspoň opticky. Ako na to? Dôležitú funkciu tu zohrávajú farby. Vyhýbajte sa tmavým farbám a odtieňom, tie sú možno dizajnovo zaujímavé, ale priestor opticky zmenšujú a stmavujú. Ideálna je biela, krémová, béžová alebo belasá. A keď už sme pri farbách – postačí jedna, maximálne dve. Mix farieb priestor opticky preplní.

Malým trikom, ktorý ľudia s garsónkami alebo jednoizbovými bytmi často využívajú, sú zrkadlá. Nebojte sa zavesiť na stenu veľké zrkadlo. Budete prekvapení, ako tento optický trik dokáže výrazne zmeniť dojem z celého priestoru. Ďalším tipom je neprepĺňať police. Sú síce skvelým úložným priestorom, ale sem-tam na nich nechajte aj redšie zaplnené alebo voľné miesto. Takisto tým zabránite pocitu preplnenosti. 

 

Jednoizbový byt_škandinávsky štýl 

Garsónka v škandinávskom štýle je svetlá a pôsobí priestranne, zdroj: pinterest.com 

 

Buď svetlo!

S farbami úzko súvisí svetlo. Doprajte si ho toľko, koľko sa len dá. Ak vám okno smeruje na južnú stranu, vyhrali ste. Slnko priestory presvetlí a prevzdušní, preto sa prirodzenému svetlu vôbec nebráňte. V prípade potreby investujte skôr do nejakých ľahkých žalúzii alebo roliet, ktoré ľahko vytiahnete a nebudú zaberať priestor. Masívne závesy naozaj nepotrebujete. 

 

Jednoizbový byt_svetlo 

Dostatok svetla je pri malých priestoroch dôležitý, zdroj: happymodern.ru 

 

Nemiešajte „miestnosti“

Ak vaše miestnosti nerozdeľujú steny, ako to je v klasickom byte alebo dome, je omnoho ťažšie dodržať tradičné usporiadanie „miestností“. Napriek tomu sa o to pokúste, aspoň v rámci možností. Rozdelenie garsónky alebo jednoizbového bytu na jednotlivé zóny vytvorí určitý poriadok, takže byt bude pôsobiť prehľadnejšie, usporiadanejšie a, samozrejme, priestrannejšie. Inými slovami, nemali by ste mať možnosť prehľadávať chladničku bez toho, aby ste vstali z postele, alebo variť na dvojplatničke položenej na pracovnom stolíku.

 

Zvyknite si na multifunkčnosť

Pri malých bytoch, kde sa naozaj nedá mrhať priestorom, je obzvlášť dôležité dbať na správny výber nábytku a doplnkov do bytu. Ak existuje niečo, čo zvládne vykonávať viacero funkcií, automaticky by to malo majiteľa garsónky zaujímať. Rozťahovací gauč je ten najtypickejší príklad. Ak máte mezonetovú posteľ, schodíky k nej môžu slúžiť ako úložný priestor. Pri rozmýšľaní ako zariadiť garsónku alebo jednoizbový byt je nutné zapojiť značnú dávku fantázie alebo sa poobzerať po inšpiráciách napríklad na internete. 

 

Jednoizbový byt_spanie 

Schody k vyvýšenej posteli a pracovňa v jednom? Prečo nie! zdroj: ideadecoration.com 

 

Hľadajte úložný priestor

Ako zariadiť jednoizbový byt tak, aby vám ostal aj nejaký úložný priestor? Nečakajte veľké skrine a masívne komody. Úložný priestor musíte hľadať na menej očakávaných miestach. To súvisí s vyššie spomínanou multifunkčnosťou. Pohovka, ktorá sa dá roztiahnuť na posteľ, a ešte je aj otváracia? Bingo!

Ak byt nejde zväčšiť do šírky, skúste hľadať priestor vo výške. „Nad“ a „pod“ by mali byť vaše obľúbené slovíčka. Napríklad v sieti pod spomínanou mezonetovou posteľou. Pamätajte ale na jedno zo základných pravidiel pri bývaní v garsónke. To hovorí, že netreba skladovať veci, ktoré nevyhnutne nepotrebujete. Ak niečo už nenosíte, nepoužívate, nečítate, nepotrebujete alebo nechcete, existuje množstvo spôsobov, ako sa danej veci zbaviť a uvoľniť tak vzácne miesto. Využite online bazár, susedské burzy, darujte vec známym či kamarátom, alebo ju jednoducho vyhoďte. Späť