ZĽAVY NA SEDAČKY AŽ – 50%  • JESENNÉ ZĽAVY NA NAŠICH PREDAJNIACH –  PLATNÉ DO 15.OKTÓBRA 2023  • DODANIE DO 3 TÝŽDŇOV 

Bývanie podľa typu vašej osobnosti - ako naň?

27. 11. 2016

Bývanie podľa typu vašej osobnosti - ako naň?

Bývanie si môžeme zariadiť podľa viacerých kritérií. Interiérový dizajn sa musí prispôsobiť našej peňaženke a funkčnosti, čo ale neznamená, že neexistuje milión možností, ako si ho prispôsobiť. Sledujeme módne trendy, experimentujeme s doplnkami alebo ctíme minimalizmus. Alebo necháme prejaviť svoju osobnosť a bývanie si zariadime podľa nášho typu temperamentu.

 

Aká ste osobnosť?

Možno si to ešte pamätáte zo školy, alebo ste o tom čítali prednedávnom v časopise. Hippokratove delenie osobnosti na sangvinika, cholerika, flegmatika a melancholika. Hoci toto rozdelenie pochádza už z antiky, dodnes ostáva neuveriteľne populárne. Samozrejme, o nikom sa nedá povedať s úplnou istotou, že je len cholerik alebo flegmatik a v každej situácii sa tak bude aj správať. Ale poväčšine prevažuje práve jeden temperament. Viete, aký typ osobnosti ste vy?

 

Ako to súvisí s bývaním?

Veľmi jednoducho. Prostredie, v ktorom bývame, vplýva na našu osobnosť a náladu, rovnako ako naša osobnosť vytvára alebo pretvára naše okolie. Veľkú úlohu v interiérovom dizajne zohráva farba a vplyv farieb na náladu je nepopierateľný. Ako vhodné pre všetkých sa označujú pastelové farby, svetlozelená, béžová alebo lososová. 

 

Interiérový dizajn pre cholerika 

Takýto interiérový dizajn by mohol ulahodiť cholerikovi, zdroj: nightcourses.com 

 

Ako nerozrušiť cholerika

Cholerik je veľmi komplikovaná osobnosť. Búrlivý, náladový, impulzívny. Otvorený k ľuďom, ale často schopný vybuchnúť pre maličkosť zo sekundy na sekundu. Hoci cholerici môžu preferovať výrazné a farebné prostredie, je pre nich vhodnejší jednoduchší dizajn. Biele steny, funkčný nábytok, široké priestory a precízna geometria – to je ideálne prostredie pre ich nestálu povahu. Červená a oranžová farba sa veľmi neodporúčajú. Tieto farby môžu pôsobiť dráždivo, ba dokonca vyvolávať agresivitu.

 

Pohoda sangvinikov

Extrovertný, bodrý, vyrovnaný typ, ktorý každého očarí svojim pokojom a vyrovnaným pohľadom na svet. Domácnosť týchto ľudí by mala oplývať pozitívnymi jasnými farbami v teplých odtieňoch. Červená, ktorá na cholerikov môže pôsobiť dráždivo, je pre sangvinikov farbou vášne a odhodlania. Hoci to s ňou netreba preháňať, v kombinácii s béžovou, žltou alebo terakotovou je pre sangvinika výbornou voľbou. Miestnosti by mali byť priestorné, ale nemusia byť jednoduché. Sangvinik ocení rôzne skrinky, výklenky alebo barové pulty a zložité dekorácie. 

 

Interiérový dizajn pre sangvinika 

Tu by sa mohol cítiť dobre sangvinik, zdroj: homedit.com 

 

Flegmatický pokoj

Pragmatickí a nezaujatí flegmatici, ktorých len tak niečo nerozhádže, potrebujú známe a intuitívne prostredie. Pastelové farby, drevený nábytok, jednoduché a pravidelné rozmiestnenie nábytku a odskúšané materiály sú pre flegmatika výhrou. Príliš jasné farby, nezvyčajný dizajn alebo asymetria môže flegmatika znepokojovať a bývanie mu znepríjemniť.

 

Interiérový dizajn pre flegmatika 

Raj pre flegmatikov? zdroj: loversiq.com 

 

Citliví melancholici

Citovo založený a zraniteľný melancholik potrebuje pocit istoty a bezpečia. V domácnosti ocení útulnosť a pohodlie. Rozľahlé priestory nie sú pre neho, aj veľké miestnosti si radšej rozdelí na menšie úseky, aby si ich jednoduchšie zútulnil. Rustikálne zariadenie s masívnym dreveným nábytkom, teplými farbami a množstvom doplnkov je pre melancholika rajom na zemi. 

 

Interiérový dizajn pre melancholika 

Útočisko pre melancholika, zdroj: architectureartdesigns.com 

 

Ak vás téma zaujala, môžete pohľadať na internete bližšie špecifikácie jednotlivých temperamentov, pokúsiť sa nájsť si ten svoj a zamyslieť sa, či vaše bývanie korešponduje s vašou osobnosťou. Možno budete prekvapení, že ste si podvedome zariadili domácnosť aj na základe vášho temperamentu. 

NEWSLETTER          

Prihláste sa do nášho newslettru a získajte najnovšie informácie o akciách a novinkách firmy SEDAČKY BETA.          


PRIHLÁSTE SA TU


Newsletter sedackybeta

 Späť