ZĽAVY NA SEDAČKY DO – 50%  • JESENNÉ ZĽAVY NA NAŠICH PREDAJNIACH –  PLATNÉ DO 30.NOVEMBRA 2023  • DODANIE DO 3 TÝŽDŇOV 

Kvalitné sedačky: Čo všetko by ste mali vedieť o ich farbe

16. 10. 2016

Kvalitné sedačky: Čo všetko by ste mali vedieť o ich farbe

Kúpiť si novú sedačku nie je malé rozhodnutie. Investujeme do nej peniaze a vieme (alebo pevne veríme), že bude tvoriť dominantný kus nábytku v našej obývačke dlhé roky. Preto sme pri jej výbere opatrní. Skúšame a porovnávame, rozmýšľame nad veľkosťou, tvarom, materiálom a v neposlednom rade riešime aj farbu. Tá je pre niektorých ľudí dokonca kritériom číslo jedna. Správna farba sedačky totiž dokáže urobiť s celkovým vyznením obývačky hotové divy.

Existuje viacero možností, ako sa k farebnému zladeniu sedačky s obývačkou postaviť. Treba podotknúť, že kvalitné sedačky sa dnes vyrábajú v rôznych farebným prevedeniach a pri výbere by vás teda mal obmedzovať len váš osobný vkus.

 

Farba sedačky 

Jednofarebne zladená obývačka s béžovou sedačkou na plávajúcej podlahe, zdroj: digaleri.co 

 

Zladiť či zvýrazniť?

Každý z nás má obľúbenú farbu, ktorá sa mu páči a rád sa ňou obklopuje. Aj pri výbere sedačky by sme si mali vyberať farbu, ktorá sa nám páči. Okrem toho ale treba prihliadať aj na to, čo chceme sedačkou dosiahnuť. Chceme obývačku oživiť? Alebo naopak, vybrať si sedačku, ktorá zapadne a nebude rušiť jednofarebné vyznenie miestnosti? Je vhodné brať do úvahy farebné prevedenie celej obývačky a farbu sedačky tomu prispôsobiť. Buď sedačku farebne zladíme, alebo vyberieme farbu, ktorá bude pasovať len k niektorým doplnkom v miestnosti. Ďalšia možnosť je farebne neutrálna pohovka, pri ktorej nemusíme riešiť jej zapasovanie do miestnosti.

 

Všetko krásne zladené

Obľúbený variant farebnej kombinácie je zladenie farby sedačky s podlahou alebo stenami. Ak máte napríklad hnedé parkety alebo plávajúcu podlahu s dreveným vzorom, môžete si kúpiť sedačku v béžovej, krémovej alebo kávovej farbe. Táto kombinácia pôsobí útulne a domácky a aby ste prípadnú jednotvárnosť niečím oživili, môžete dokúpiť na sedačku vankúše vo výraznejšej farbe alebo so zaujímavým vzorom.

 

Zaujmite pozornosť

Ak chcete urobiť zo sedačky najvýraznejší prvok vašej obývačky, ktorý ihneď pri vstupe do miestnosti zaujme pozornosť vašej návštevy, výrazná farba je jednoduchý spôsob, ako do docieliť. Nápadná farba, ako napríklad tmavozelená alebo bordová, určite pritiahne pozornosť. Aj tieto farby môžete zladiť s nejakým doplnkom v obývačke – lampou, obrazom na stene alebo záclonami. 

 

Farebná sedačka zelená 

Sedačka výraznej farby jemne zladená s netradičnými obrazmi na stene, zdroj: photos.hgtv.com 

 

Pohodlný neutrál

Niekedy je najrozumnejšia a najpraktickejšia voľba zvoliť si sedačku v neutrálnej farbe, napríklad bielu, krémovú, béžovú alebo sivú. Tieto farby sa výborne hodia do elegantných, priestorných obývačiek s bielymi stenami a kobercami v zaužívaných farbách. Chladný a elegantný dojem, ktorý sa vám takto podarí vzbudiť, môžete doplniť kontrastným farebným doplnkom, napríklad vankúšmi a obrazom krikľavej farby. 

 

Farebná sedačka neutrálna 

Pohovka bielej farby by nevadila ani pri zmene koberca alebo farby steny, zdroj: aidahomes.com 

 

Zopár tipov a trikov

Hoci je farba sedačky dôležitá a mali by ste si vybrať takú, akú máte radi, aby ste sa v novej obývačke cítili príjemne, netreba zabúdať na niekoľko praktických vecí. Biela sedačka je medzi ľuďmi veľmi obľúbená a v obývačkách naozaj pekne vynikne. Pri tejto farbe je ale vhodné pozerať len kvalitné sedačky s dobrými a ľahko umývateľnými materiálmi. Ak máte doma domáce zvieratko alebo malé dieťa, poprípade sedačku často využívate na spanie, môžete sa pri bielej farbe spoľahnúť na častejšiu potrebu čistenia.

Ak si neviete vybrať, akú farbu sedačky si zvoliť a svoju nerozhodnosť by ste už konečne chceli prekonať, vyskúšajte malý trik. Zadovážte si plachtu alebo prikrývku vo farbách, medzi ktorými sa rozhodujete a prestrite ju cez vašu terajšiu sedačku. Ktorý variant sa vám páči viac?

Často a radi meníte celkový výzor vašej obývačky? Obmieňate farbu maľovky, kupujete si nové doplnky a máte viacero farebne odlišných kobercov, ktoré striedate? Potom pozerajte kvalitné sedačky v neutrálnych farbách. Nebudete sa musieť obávať, že novú sedačku nezladíte s jedným z vašich kobercov alebo s budúcou farbou steny. Späť