ZĽAVY NA SEDAČKY AŽ – 50%  • ŠPECIÁLNE JARNÉ ZĽAVY PLATNÉ DO 2.4.2023  • DODANIE DO 3 TÝŽDŇOV 

Luxusné kožené sedačky: 5 znakov, ktoré ich odlišujú od tých umelých

27. 10. 2017

Luxusné kožené sedačky: 5 znakov, ktoré ich odlišujú od tých umelých

Na titulnom obrázku, luxusná kožená súprava SIMONA, zdroj: SedackyBeta.sk 

Koža bola odjakživa materiálom, ktorý sa spájal s kvalitou, solídnosťou a luxusom. Pre jej nepopierateľné kvality sa stala obľúbenou v módnom svete, medzi dizajnérmi, výrobcami nábytku, v automobilovom priemysle a inde.

Kožená sedačka sa pre svoju cenu a kvalitu stala luxusným kusom nábytku. Práve kvôli pomerne vysokej cene sa na trh dostali aj lacnejšie napodobeniny z umelej kože. Kvalitou ale často zaostávajú.

Pravá koža starne do krásy

Na prvý pohľad je niekedy ťažké odlíšiť sedačku z umelej kože od sedačky z pravej kože. Rozdiel často vyjde najavo až po určitom čase. Pravá koža pri dobrej starostlivosti a správnom zaobchádzaní starne do krásy, mäkne a získava nádych luxusného starožitného nábytku. Koženka alebo iná napodobenina má tendenciu praskať, odierať sa alebo sa dokonca olupovať.

 

Umelá koža 

Nekvalitná náhrada kože môže časom začať praskať a olupovať sa, zdroj: wjla.com 

 

Za kvalitu sa platí

Keďže prvotriedna pravá koža je drahý a cenený materiál, je samozrejmé, že aj výrobky z nej patria k tým drahším na trhu. Ak zbadáte koženú sedačku, ktorej cena je podozrivo nízka, takmer stopercentne sa jedná o výrobok z umelej kože.

Samozrejme, môžete naraziť na výpredaj alebo výhodnú zľavovú akciu a kúpiť luxusnú koženú sedačku za výbornú cenu. Väčšinou sú ale veľmi lacné kožené sedačky vyrábané z menej kvalitnej kože alebo z jej syntetickej napodobeniny.

Kožu cítiť

Určite už ste niekedy mali v rukách kožený výrobok. Peňaženka, aktovka alebo bunda z pravej kože vydáva nezameniteľnú vôňu, ktorú nemá žiaden syntetický materiál. Koža na luxusných sedačkách je síce mechanicky a chemicky spracovaná, takže to vo vašej obývačke určite nebude cítiť ako v garbiarni, aj tak si ale zachováva svoju typickú arómu. 

 

Kožená sedačka 

Sedačka z pravej kože je luxusným kusom nábytku, zdroj: authenticfurniture.co.uk 

 

Má výborné hygienické vlastnosti

Na rozdiel od syntetických náhrad je o koži možné povedať, že „dýcha“, respektíve „nepotí sa“. Vďaka jej biologickému pôvodu sa pri sedačkách z pravej kože nestáva, že počas horúceho leta pri priamom kontakte s pokožkou na nej vypotíte mapy. Kvalitná koža taktiež nezachytáva prach a prachové roztoče, takže je výbornou voľbou pre alergikov.

 

Kožená sedačka 

Pri správnej starostlivosti vydrží kožená sedačka roky, zdroj: betterthinking.co.uk 

 

Pravidelná, ale nenáročná starostlivosť

Kvalitne spracovaná pravá koža je príjemná na dotyk a sedenie na nej bude zážitok. Pri starostlivosti o ňu je dôležité dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel a odmení sa vám dlhodobým prvotriednym vzhľadom bez straty pôvodnej kvality. Na rozdiel od umelej napodobeniny, pravá koža má vlastnosti, ktoré ju robia odolnou voči vonkajším zásahom.

Starostlivosť o ňu je teda nenáročná, mala by byť ale pravidelná. Najlepšie raz do týždňa koženú sedačku povysávajte vysávačom s nástavcom s mäkkou kefou. Na jednoduché škvrny používajte čistú vodu. Ak si k tomu zaobstaráte zopár šetrných prípravkov vyrobených špeciálne na kožené povrchy, vaša luxusná sedačka sa môže v budúcnosti stať hodnotným kusom historického nábytku.  Späť