ZĽAVY NA SEDAČKY DO – 50%  • JESENNÉ ZĽAVY NA NAŠICH PREDAJNIACH –  PLATNÉ DO 30.NOVEMBRA 2023  • DODANIE DO 3 TÝŽDŇOV 

Nazrime do histórie sedačiek

16. 10. 2015

Nazrime do histórie sedačiek

Verte či nie, obyčajná sedačka je veľmi starým nábytkom. Jej história siaha až do starovekého Egypta, kde tvorila bežnú súčasť hrobiek. Ľudia mysleli na posmrtný život, a preto v ňom práve sedačkou chceli nebožtíkovi dopriať cenné pohodlie. No je naozaj diskutabilné, či by toto prevedenie sedačky spĺňalo súčasné nároky na komfort pri sedení.

Zlom v histórii sedačiek znamenalo zariaďovanie palácu vo Versailles

Nazrime do histórie sedačiek - SedačkyBeta

Sedačky, s akými sa dnes bežne stretávame, sa začali v interiéroch objavovať až koncom 17.storočia. Samozrejme, v tých najluxusnejších palácoch. Tvrdé lavice sa postupne vylepšovali čalúnenými bokmi, používali sa na nich rozličné vankúšiky ako sedáky či opierky, až sa postupne zrodila čalúnená sedačka s dizajnom, ktorá sa nápadne podobá na dnešné retro kúsky. Smer v tvorbe sedačiek vytvárali najmä francúzski a talianski nábytkári, ktorí pracovali pre lokálnu smotánku. Obzvlášť zlomové bolo zariaďovanie palácu vo Versailles, ktorého základy položil kráľ Slnko Ľudovít XIV a toto dielo dokončil jeho syn Ľudovít XV. Práve sedačka sa stala prostriedkom, ktorý mal na pocit chladné priestory výrazne zútulniť. Toto obdobie sa označuje aj ako zlatý vek nábytkového dizajnu.

Sedačky pôvodne len pre dámy v róbach

nazrime_do_historie_sedaciek_03a

Sedačky v dobe po ich zrodení sa vyznačovali bohatými prvkami zdobenia. Nebolo ani tak dôležité, či sú pohodlné, no dbalo sa najmä na ich krásu. Na kompletne čalúnených sedačkách sa totiž spočiatku bežne nesedávalo, ale využívali ich len dámy oblečené v obrovských róbach, kým ich na večernú udalosť vyzdvihol ich partner. No s postupným zmenšovaním veľkosti šiat ľudia akosi pochopili, že tento kus nábytku im poslúži skôr na oddych. Sedačky sa vyrábali najmä z dreva a textílie, pričom v naozaj bohatej spoločnosti sa vyskytovali aj pozlátené sedačky s vkusne zvoleným čalúnením. Okrem účelu sa zmenila aj ich veľkosť, keďže z pôvodného určenia pre jednu osobu sa stali sedačky, na ktorých môže pohodlne sedieť aj viacero ľudí na raz.

Vývoj sa nezastavuje ani v dnešnom čase a dizajnéri vždy usilovne pracujú, aby mohli zákazníkom ponúknuť niečo nové, čo naplní ich predstavy a požiadavky na ničím nerušený relax. Aj preto na trhu každý rok nachádzame nové prevedenia sedačiek, ktoré posúvajú tento nábytok opäť o krok vpred. 

NEWSLETTER     

Prihláste sa do nášho newslettru a získajte najnovšie informácie o akciách a novinkách firmy SEDAČKY BETA.     


PRIHLÁSTE SA TU


Newsletter sedackybeta


Späť