ZĽAVY NA SEDAČKY DO – 50%  • JESENNÉ ZĽAVY NA NAŠICH PREDAJNIACH –  PLATNÉ DO 30.NOVEMBRA 2023  • DODANIE DO 3 TÝŽDŇOV 

Údržba a čistenie sedačiek

26. 1. 2018

Údržba a čistenie sedačiek

Ak si kúpite novú a kvalitnú sedačku, určite očakávate, že vám bude bezproblémovo slúžiť niekoľko rokov. To však nebude možné, ak sa o ňu nebudete starať. Dennodenne je totiž vystavovaná mnohým vplyvom, ktoré ju znečisťujú, a preto jej pravidelne musíte dopriať potrebnú starostlivosť. Ako sedačky udržovať a čistiť?

Pravidlá, ktoré vám zjednodušia starostlivosť o sedačku a zároveň predĺžia jej životnosť

Samotnú údržbu sedačky si uľahčíte šetrným zaobchádzaním a jej správnym umiestnením. Aj to sa totiž podieľa na jej znehodnocovaní, ktoré sa snažíme odvrátiť poctivou údržbou. Nech ste sa preto rozhodli pre sedaciu súpravu s akoukoľvek formou povrchu, dodržujte niekoľko základných zásad týkajúcich sa výberu miesta pre sedačky.

·         Sedačku sa nikdy nesnažte nalepiť priamo na stenu, ale nechajte medzi nimi voľný priestor minimálne 10 cm. Sedačka tak bude neustále dýchať, čím sa ušetríte od nepríjemného zatuchnutia či vzniku plesne na jej zadnom čele.

·         Pre sedačku vyberajte také miesto, ktoré je dostatočne vzdialené od zdroja tepla, teda radiátora. A to minimálne 30 cm.

·         Ideálne je, ak sa sedacia súprava nenachádza na priamom svetle. Voľte preto tmavšie zákutia miestnosti, vďaka čomu povrch sedačky tak rýchlo nevybledne.

Pozor si treba dávať aj na predmety položené na sedačke, oblečenie, či spôsob sedenia.

·         Zamedzte styk sedačky s predmetmi, ktoré by mohli narušiť jej povrchovú úpravu. Nevykladajte si preto na ňu kľúče, šperky, akékoľvek nádoby, najmä nie horúce alebo noviny.

·         Pozor si dajte na vrecká na nohaviciach. Gombíky či suchý zips totiž dokážu narušiť tkaninu sedačiek s textilným povrchom či celistvosť koženého materiálu.

·         Z niektorého oblečenia, ktoré farbí, sa môže pri dlhšom sedení uvoľniť farba a skončiť práve na sedačke, obzvlášť na koženej, ak na jednom mieste sedíte dlhšiu dobu. V tomto prípade meňte častejšie polohu alebo sa z času na čas choďte prevetrať.

Základnou starostlivosťou je pravidelné odstraňovanie prachu 

Udrzba a cistenie - Sedačky Beta - Blog 

Po niekoľkých upozorneniach, vďaka ktorým sa môžete ušetriť od problémov so starostlivosťou o sedačky, sa dostávame k ich údržbe. Tým najzákladnejším úkonom je pravidelné vysávanie, ktorým gauč zbavíme prachu. Na vysávanie používajte špeciálny nástavec na čalúnenie, pričom výkon vysávača upravte na najnižší stupeň. Vysávať môžete sedačky so všetkými typmi povrchov, dokonca aj tie kožené. Pri nich môžete vysávanie kombinovať s príležitostným pretretím prachu čistou navlhčenou handričkou. Odporúčame dodržiavať aspoň týždenný interval vysávania, pretože nahromadené nečistoty môžu najmä na sedačkách s tkaninovým povrchom vytvárať nepríjemné žmolky. A tých sa zbavuje už náročnejšie.

Ako odstrániť škvrny na sedačke?

Ak sa vám na sedačku podarilo niečo rozliať, väčšina dnešných povrchov je už upravená tak, aby tekutinu ihneď nevsiakla. Aj preto je prvým krokom pri čistení sedačky po malej nehode priloženie čistej handričky, ktorá vsaje prebytočnú tekutinu. Miesto následne navlhčite a druhou handričkou nečistotu jemne z povrchu vytierajte. V prípade mastnejších škvŕn môžete použiť klasické mydlo. Následne stačí nechať miesto vysušiť. Ak takáto rýchla záchrana nepomohla, musíte na čistenie použiť špeciálne prostriedky buď určené na čalúnenia, alebo priamo na kožu. Na zaschnuté škvrny na tkanine, ktoré sa mierne odlupujú, si môžete pomôcť okrajom bežnej čajovej lyžičky.

Na kožené sedačky opatrne 

Udrzba a cistenie - Sedačky Beta - Blog 

Na koniec sa zastavíme pri kožených sedačkách, ktorý údržba je značne špecifická. Ak chcete, aby koža po dlhú dobu vyzerala naozaj ako nová, je ju potrebné približne každoročne impregnovať špeciálnym chemickým prostriedkom. Na odstraňovanie škvŕn používajte čistú vodu, prípadne prípravky určené na čistenie kožených sedačiek. Nikdy nepoužívajte prípravky s obsahom akýchkoľvek rozpúšťadiel, ktoré by mohli spôsobiť nezvratnú zmenu farby kože. 


NEWSLETTER     

Prihláste sa do nášho newslettru a získajte najnovšie informácie o akciách a novinkách firmy SEDAČKY BETA.     


PRIHLÁSTE SA TU


Newsletter sedackybetaSpäť