ZĽAVY NA SEDAČKY AŽ – 50%  • JESENNÉ ZĽAVY NA NAŠICH PREDAJNIACH –  PLATNÉ DO 15.OKTÓBRA 2023  • DODANIE DO 3 TÝŽDŇOV 

Útulná obývačka na dánsky spôsob. Bývajte podľa moderného štýlu hygge

15. 3. 2017

Útulná obývačka na dánsky spôsob. Bývajte podľa moderného štýlu hygge

Hygge. Pravdepodobne ste to slovo už počuli. Ak nie, je načase sa s ním zoznámiť. Celosvetovo sa rozšírilo po tom, ako sa v jednom prieskume zistilo, že Dáni sú najšťastnejší ľudia na svete. Ako dôvod sa často uvádzalo to tajomné slovíčko. Po celom svete vypukla hyggemánia. Zasiahla aj vás?

 

Čo to vlastne je?

Dánske slovo hygge nemá v slovenčine ani angličtine svoj presný ekvivalent, významovo najbližšie sú mu slová útulnosť, pohodlie, radosť, pokoj. Hygge vyjadruje schopnosť Dánov sústrediť sa v živote na príjemné maličkosti, ktoré im robia radosť. Umenie spomaliť v uponáhľanom živote, odložiť povinnosti bokom a nájsť si chvíľku pre seba a svojich blízkych. 

 

hygge_priatelia 

Čas strávený s blízkymi je takisto hygge, zdroj: countryliving.co.uk 

 

Hygge sa najčastejšie prejavuje v útulnom prostredí a milých momentoch. Sviečky pri večeri s rodinou, posedenie pri krbe s teplými ponožkami a šálkou kávy alebo zababušenie sa do teplej deky s dobrou knihou. Hygge ako keby ležalo na priesečníku materiálna a duchovna – hoci je to myšlienkový koncept, dá sa mu dopomôcť správne zariadenou domácnosťou.  

 

Pár tipov, ako si zariadiť obývačku na dánsky spôsob

Hoci je jasné, že hygge sa nedá kúpiť, môžeme si domácnosť zariadiť tak, aby bola čo najviac hyggelit (prídavné meno od slova hygge). Tu je zopár tipov, ako to dosiahnuť:  

1.    1. Osvetlenie

Sviečky a hygge k sebe neodmysliteľne patria. Ich teplé a upokojujúce svetlo dokáže veľmi rýchlo vyčariť domácku pohodu. Nebojte sa vytvoriť si pomocou sviečok útulnú obývačku. Skúste si ich niekedy zapáliť a televízor nechajte vypnutý. Zavolajte kamarátov, pripravte si varené víno (ďalší hygge fenomén) a strávte príjemný večer vychutnávaním si neopakovateľných momentov. Môžete použiť aj lampu s tlmeným svetlom, ale vyhnite sa príliš jasnému a ostrému osvetleniu. 

 

hygge_osvetlenie 

Sviečky alebo krb k hygge jednoducho patria, zdroj: observer.com 

 

1.      2. Dbajte na doplnky

Viete si predstaviť útulnú obývačku bez deky? My ani veľmi nie. Veď čo je lepšie, ako si počas dlhých zimných večerov otvoriť knihu, zababušiť sa do deky a vyhradiť si chvíľku iba pre seba. Ideálny hygge moment. Nezabudnite na mäkké vankúše na sedačku či huňatý koberec. Knihy, platne, fotografie, to všetko pomôže vytvoriť z vašej obývačky intímne a čarovné miesto.

2.     3. Menej je niekedy viac

To platí aj pri hygge. Vytvorenie útulnej obývačky neznamená preplniť ju do takej miery, že sa v nej nebude dať hýbať. Navyše, ak každý doplnok bude inej farby alebo v inom štýle, stratí sa tá správna atmosféra a obývačka bude pôsobiť len ako úložisko predmetov bez vzájomného súvisu. Vyberajte precízne, každý kúsok od sedačky po osvetlenie by sa vám mal páčiť a tešiť vás. Striedmo sa dá zariadiť malá aj veľká obývačka.

3.     4. Farby a materiály

Tento bod v podstate nadväzuje na predchádzajúci. Ak nechcete, aby vaša obývačka pôsobila chaoticky, ale tak, že by nad ňou aj rodený Dán uznanlivo pokýval hlavou, nemiešajte príliš veľa materiálov dokopy. Vyhnite sa aj hypermoderným dizajnérskym kúskom, lesklým plastom, kovom a veľkej elektronike. Uprednostnite drevo, keramiku, vlnu či kašmír. Vsaďte na jednoduchší, minimalistickejší štýl v jednej farbe, ideálne bielej alebo hnedej, so zopár výraznejšími doplnkami. 

 

hygge_materiály 

K hygge patria prírodné materiály, zdroj: amara.com 

 

Nenáhlite sa

Stres a naháňanie sa sú pravým opakom hygge, a pokiaľ sú súčasťou vášho životného štýlu, budete sa ich musieť zbaviť. Hygge je totiž úplný opak. Je založené na schopnosti spomaliť, zastaviť sa, zahodiť zbytočné starosti za hlavu a venovať viac času činnosti, ktorá nás teší. Napríklad si dlhšie poležať v horúcej vani, nenáhliť sa s hrnčekom rannej kávy k notebooku vybavovať e-maily, ale radšej si posedieť v útulnej obývačke a počúvať hudbu. Stresujúcich momentov je veľa a preto je dôležité vedieť si nájsť čas aj na tie upokojujúce.  

 

hygge_kniha 

Vychutnať si dobrú knihu je tiež hyggelit, zdroj: designbuzz.com 

 Späť