Ako sa správne starať o kožu?

Každý produkt pokrytý kožou je unikátny vo svojom druhu. Prirodzenou vlastnosťou nábytkárskej kože a jej prítomnosť sa perfektne hodí na kreslá, sedačky, pohovky, stoličky, čo pridáva týmto kusom nábytku na elegancii  

Koža (resp. useň) je prírodným, prirodzene krásnym materiálom zvieracieho pôvodu sa svojimi typickými znakmi ako sú napr. prirodzené jazvy a škrabance, pigmentové škvrny, drobné odreniny alebo vrásky. Je to veľmi odolný materiál s dlhou životnosťou. Aby sa jej krása a prirodzený vzhľad uchoval čo najdlhšie je dôležité sa o ňu pravidelne starať a dodržiavať niekoľko doporučených zásad užívania.

Každodenná starostlivosť o kožu nie je nejak náročná a vyžaduje len malú pozornosť.

 

Doporučené čistenie a údržba

pece-o-kuzi-1Nikdy nepoužívajte chemické prostriedky alebo bežné čistiace  prostriedky, ktoré sú na trhu. Tie môžu zásadne ovplyvniť vlastnosti kože a môžu ju závažne poškodiť!

pece-o-kuzi-1-1Pred aplikáciou akéhokoľvek prostriedku na kožu, predtým aplikujte skúšku na menej viditeľnom mieste. 

pece-o-kuzi-2Uistite sa, že Vaša sedačka je umiestnená najmenej 50 cm od zdroja tepla ako je napr. krb, kachle, ohrievače. Nevystavujte kožu priamemu slnečnému žiareniu alebo inému silnému zdroju svetla. Pomôžete tým udržať kožu vláčnu a predídete jej praskaniu, lámaniu a vyblednutiu. 

pece-o-kuzi-3Udržujte kožu bez prachových častíc. Jeden krát do týždňa sedačku vysajte a pretrite vlhkou bavlnenou utierkou.

 

pece-o-kuzi-4Vetrajte v období vlhka.

 

pece-o-kuzi-5Čerstvé škvrny a znečistenie odstraňujte hneď za pomoci vlhkej utierky. Použite penovú hubku namočenú v destilovanej vode a krúživými pohybmi odstraňujte škvrny, jemne, netlačte a potom starostlivo vysušte vlnenou utierkou. Prípadnú tekutinu ihneď odstráňte pomocou papierovej  utierky. Akonáhle koža absorbujte tekutiny, môže byť škvrna nevratná.


pece-o-kuzi-6Na kožené čalúnenie nikdy neukladajte noviny a časopisy. Novinové farbivo môže preniknúť a zafarbiť povrch kože.


pece-o-kuzi-7K sedeniu užívajte len miesta k tomu určene.Striedavo užívajte všetky miesta sedacej súpravy, aby sa predišlo rozdielom vo vzhľadu kože a tvrdosti jednotlivých sedákov.

 

pece-o-kuzi-8Optimálne klimatické podmienky pre koženný nábytok sú: vlhkosť vzduchu 50-75 % a teplota vzduchu 10 – 25°C

 

pece-o-kuzi-9Kompletné čistenie a konzerváciu sedacej súpravy vykonávajte 2-4x za rok. Zachováte tým atraktívny vzhľad Vašej sedacej súpravy aj po dlhšej dobe jej užívania.

 

 Dodržiavaním týchto pravidiel Vám nezaberie veľa času a až niekoľkonásobne Vám predĺži životnosť vašeho koženého nábytku.

 

Hlavné možné príčiny k poškodeniu kože svetlých farieb.

Povrchová úprava kože podlieha prirodzenému starnutiu, predovšetkým u svetlých farieb, ktoré môžu časom žltnúť.

Nižšie je zoznam pravdepodobných situácii. ktoré môžu spôsobovať vyššie spomenutý efekt žltnutia alebo poškodenia povrchovej úpravy.


  • Povrchové ošetrenie čistiacimi prostriedkami bežne užívaných v domácnosti môže spôsobiť zmenu farby a poškodenia kože
  • Rýchly pokles kvality a nečakané blednutie farby, môže byť spôsobené dlhodobým a priamym vystavením kože slnečnému svitu a tepla behom dopravy, uskladnenia a používania. 
  • Vyparovanie rozpúšťadiel lepidla užívaných pri ručne vyrábaných produktoch i keď sú aplikované na zadnú stranu kože. 
  • Nežiadúca reakcia materiálov spôsobená ich kontaktom s ďalšími komponentami. 
  •  

    Zdroj: kuzepavlat.cz